32GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 2400MHz PC3-19200 RipjawsZ CL11 1.65V Quad Channel Memory Kit (4x 8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz CL11 NT Series Desktop memory module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Sniper Series (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB OWC Mac Pro / Xserve 2009 Memory Matched Set (2x 16GB) PC-8500 1066MHz DDR3 ECC SDRAM Modules
| IN STOCK |
2GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz CL9 NS Series Desktop memory module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Sniper Series (9-11-10-28) Quad Channel kit 4x4GB
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1066MHz PC3-8500 CL7 Quad Channel Memory Kit (4x 4GB)
| IN STOCK |
16GB Transcend DDR3 Apple RAM 1333MHz ECC Registered Quad Channel Kit (4x4GB) For Mac Pro Early 2009
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM PC3-12800 1600MHz CL11 DDR3 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 RipjawsZ Series for Intel X79 (9-11-10-28) Quad2 Channel kit 8x4GB
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ares Series Low Profile (9-9-9) Dual Channel kit
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR3 2400MHz PC3-19200 RipjawsZ CL11 1.65V Octuple Channel Memory Kit (8x 8GB)
| IN STOCK |
12GB OWC DDR3 1333MHz ECC Memory Upgrade Kit for Mac Pro 8-core and Quad-core Xeon systems (3x 4GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsZ Series for Intel X79 (10-10-10-30) Quad Channel kit 4x8GB
| IN STOCK |
Kingston FURY™ Beast DDR3 automatically overclocks to frequencies up to 1866MHz*, dishing out an instant, hassle-free, reliable boost of power tuned for Intel’s 100 Series chipset. Beast’s asymmetric, edgy design stands out from the blocky, squared crowd and is crafted with quality aluminum. Rocking a black PCB, diamond-cut finish with coloured modules in blue, black and red makes the FURY Beast DDR3 amp up even the most audacious builds.
Plug N Play functionality up to 1866MHz
A simple and easy Plug N Play upgrade, Kingston FURY Beast DDR3 will auto-overclock itself to the highest listed speed allowed by the system BIOS.
Bold and asymmetric heat spreader makes a stylish statement
The sleek-looking new heat spreader is a great upgrade for your battle station’s style.
Black PCB and multiple colour variants for a customisable colour scheme
Kingston FURY Beast DDR3 comes in multiple colours, so there’s sure to be one that goes with your system or that custom case mod you’ve been working on
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 1866MHz |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Single module |
| CAS LATENCY | CL10 |
| VOLTAGE | 1.5 V |
| HEATSINK | Heatsink |
| TECHNOLOGY | 240-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 1 x 8GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |