| 1 IN STOCK |
|
Ships in 2 days Shipping to United Kingdom only £ 5.99! |
4GB Team Group DDR3 Elite 1600MHz CL11 Memory Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-14900 1866MHz Sniper Series (9-10-9-28) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz CL11 NT Series Desktop dual channel memory kit (2x4GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsZ Series for Intel X79 (10-10-10-30) Quad Channel kit 4x8GB
| IN STOCK |
| IN STOCK |
8GB OWC DDR3 ECC-R PC14900 1866MHz SDRAM ECC for Mac Pro & Xserve Nehalem & Westmere models
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 2400MHz RipjawsZ Dual Channel Kit (2x 4GB) CL10 1.65V Black
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ares Series Low Profile (9-9-9) Quad Channel kit
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR3 2400MHz PC3-19200 RipjawsZ CL11 1.65V Octuple Channel Memory Kit (8x 8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill Aegis DDR3 PC3-12800 1600MHz Dual Channel kit (CL11) 2x4GB 1.5V
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series for Sandy Bridge (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB OWC DDR3L SO-DIMM PC3-12800 1600MHz CL11 Single Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ripjaw Series (9-9-9-24) Dual Channel kit for Intel LGA1156/AM3
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Ares Series Low Profile (9-11-20-28) Dual Channel kit
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ripjaw Series (9-9-9-24) Dual Channel kit for Intel P55
| IN STOCK |
This 32GB DDR3 G.Skill Ares Series Quad channel memory kit is made up of four matched 8GB DDR3 memory modules. PC3-17000 memory, 2133MHz with timings of CL11 (11-13-13-31), 1.5V. Low profile memory modules (height of 33mm / 1.30 inches) with new style Ares Red heatsinks. In addition, this memory upgrade kit is Intel XMP ready.
Compatible across a wide range of AMD and Intel based motherboards. This memory kit consists of two individually tested 8GB DDR3 1600MHz memory modules.
Pre-tested by G.Skill in a wide range of motherboards for best compatibility. And as with all G.Skill memory, each module is hand-tested before leaving the factory. This ensures you will never be disappointed with your new RAM upgrade from the G.Skill range. Please refer to the current QVL on the G.Skill website here.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 2133MHz (DDR3-2133) |
| STANDARD | PC3-17000 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Quad channel kit (4x 8GB modules) |
| CAS LATENCY | CL11 |
| MEMORY TIMINGS | 11-13-13-31 |
| VOLTAGE | 1.5V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| FEATURES | Intel XMP optimised Low-profile memory kit (33mm height) |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 240-pin DDR3 SDRAM memory modules |
| CONFIGURATION | Double-sided 8GB DDR3 memory modules, 4 modules per memory kit |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |