32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
48GB OWC PC23400 DDR4 ECC-R 2933MHz RDIMMs - 6 x 8GB Mac Pro 2019
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
8GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Quad Channel Memory Kit (4x 8GB)
| IN STOCK |
8GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Memory Module (1 x 8GB) - Grey
| IN STOCK |
32GB Kingston Value Ram DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
4GB Silicon Power DDR4 U-DIMM Desktop DDR4-2666MHz, CL19, 4GBx1
| IN STOCK |
16GB Team Group DELTA RGB DDR4 3200MHz CL16 Dual Memory Kit (2 x 8GB) - Black
| IN STOCK |
16GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Dual Channel Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws V 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
THE CULMINATION OF 25 YEARS BUILDING WORLD CLASS MEMORY
CORSAIR DOMINATOR has long been the face of premium, high-performance memory. That heritage and experience has led to this: the most advanced DDR4 memory we’ve ever created.
DOMINATOR PLATINUM RGB is available in high-performance speeds of up to 4,800MHz – making it the world’s fastest air-cooled production memory – with generous overclocking headroom to push performance even higher.
We start with a custom 10-layer high-performance PCB that guarantees signal quality and stability for superior overclocking ability.
Hand-sorted, tightly-screened memory chips ensure high-frequency performance and tight response times, with overclocking headroom to spare.
Our patented Dual-Path DHX cooling technology cools the memory through both the PCB and the external housing - allowing the module to stay cool even under extreme stress.
Finally, 12 ultra-bright individually addressable CAPELLIX RGB LEDs line the top of the module, shining brighter, lasting longer, and consuming less power than conventional LEDs.
Illuminate your system with dozens of stunning pre-set lighting profiles, or create your own with near-limitless customization. Synchronize your lighting across all your iCUE compatible products, and stay informed with real-time temperature and frequency readings with powerful CORSAIR iCUE software.
INTEL® XMP 2.0 SUPPORT
Simple one-setting installation.
WIDE COMPATIBILITY
Optimized for the latest Intel® and AMD DDR4 motherboards.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 4000MHz |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CL16 |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 2 x 8GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) Cooling type: Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |