32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Team Group Elite DDR4 2666MHz CL19 Memory Module
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
256GB OWC DDR4 RDIMM Memory Upgrade Kit 4x64GB PC23400 2933MHz for Mac Pro 2019 models
| IN STOCK |
64GB Kingston Fury Renegade 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB Transcend JetRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V for Intel Z170 / X99 CL18 Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
4GB Axiom PC4-17000 DDR4 2133MHz Memory Module
| IN STOCK |
16GB Axiom DDR4 PC4-19200 2400MHz CL17 ECC Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Single Desktop Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill Trident Z RGB (2 x 16GB) DDR4 3200MHz Memory Module
| IN STOCK |
16GB Corsair Dominator Platinum RGB Series 3200MHz CL16 DDR4 Dual Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 2666MHz PC4-21300 CL19 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
32GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB) Black
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology ValueRAM DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
Give your AMD- or Intel-based system the performance needed to stay at the top of the food chain with ultra-fast Kingston FURY™ Renegade DDR4. The aggressive, stylish black heat spreader and matching black PCB will allow you to beat the heat and strike fear into the hearts of your foes.
Renegade DDR4 is Intel XMP certified with profiles that are optimised for Intel’s latest chipsets – just select the hand-tuned profile in your BIOS and you’re ready to go. 100 per cent factory tested at speed and backed by a lifetime warranty and over 30 years of expertise, dependable Renegade DDR4 gives you the best of both worlds: extreme performance and maximum peace of mind.
High speeds paired with low latencies for insane performance
With speeds of up to 5333MHz paired with quick CL12–CL20 timings to help your AMD- or Intel-based system power through games, video editing and broadcasting, Renegade DDR4 is the choice for overclockers, PC builders and gamers.
Optimised for Intel with XMP
Intel Extreme Memory Profile technology makes overclocking a breeze. Simply select one of the built-in, hand-tuned profiles in your BIOS to get the benefits of overclocking without having to manually adjust the memory timings yourself.
Ready for AMD Ryzen™
Get memory that’s Ready for Ryzen and will seamlessly integrate with your AMD-based system. A reliable, compatible performance boost for your build.
Fierce black aluminium heat spreader
The dense black aluminium heat spreader and matching black PCB keep your rig running and looking cool.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 4000MHz |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single |
| CAS LATENCY | CL19 |
| VOLTAGE | 1.35 V |
| HEATSINK COLOR | Black |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 1 x 16GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) Cooling type: Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |