32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Quad Channel Memory Kit (4x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Delta RGB DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2 V 288-pin DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Axiom DDR4 PC4-19200 2400MHz CL17 ECC Memory Module
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Renegade DDR4 3600MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 8GB) w/ RGB
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast RGB DDR4 3600Mhz CL17 Single Module
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3600Mhz PC4-28800 CL16-19-19-39 1.35V Quad Kit 4x16G
| IN STOCK |
16GB AData Premier DDR4 3200MHz CL22 1.2V Desktop Memory Module
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Single Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Single Desktop Memory Module
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Renegade DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 32GB) Black
| IN STOCK |
Crucial® Ballistix® gaming memory is designed for high-performance overclocking and is ideal for gamers and performance enthusiasts looking to push beyond standard limits. With an anodized aluminum heat spreader in black, white, or red and XMP 2.0 support for automatic overclocking, Crucial Ballistix memory is engineered for the latest AMD and Intel platforms. RGB modules are controlled using popular RGB software, while SODIMM modules offer speed and compact thermal management for laptops.
Modern Design
Anodized aluminum heat spreader available in black, white, or red. Low-profile form factor is ideal for smaller or space-limited rigs.
Bold RGB Effects
Low-profile form factor, ideal for smaller rigs. Customize your rig’s color scheme with 16 RGB LEDs in 8 zones on each Crucial Ballistix RGB module.
Redefine Game Performance
XMP 2.0 support and pre-defined profiles let you overclock2 to extract maximum performance. Select the JEDEC default profile for standard performance.
Compatibility Tested
We work with AMD and Intel, as well as motherboard designers and system builders, to ensure our memory is optimized for high performance.
Precision Parts
As the manufacturer of memory components, we do more than bin parts. We optimize performance at the die level.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 3600MHz |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CL16 |
| VOLTAGE | 1.35 V |
| REGISTERED | Unregistered (unbuffered) |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 2 x 16GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) Cooling type: Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |