Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GeForce RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
The EVGA GeForce RTX 2060 Graphics Cards are powered by the all-new NVIDIA Turing architecture to give you incredible new levels of gaming realism, speed, power efficiency, and immersion.
With the EVGA GeForce RTX 2060 Graphics Cards you get the best gaming experience with next generation graphics performance, ice cold cooling and advanced overclocking features with the all new EVGA Precision X1 software.
NVIDIA TURING
GeForce® RTX graphics cards are powered by the Turing GPU architecture and the all-new RTX platform. This gives you higher performance compared to previous-generation graphics cards and brings the power of real-time ray tracing and AI to games.
Graphics Reinvented
With the new NVIDIA Turing™ GPU architecture and the revolutionary RTX platform, RTX graphics cards bring together real-time ray tracing, artificial intelligence, and programmable shading. This is a whole new way to experience games.
Hydro Dynamic Bearing Fans
First HDB fan on an NVIDIA graphics card optimizes airflow, increases cooling performance, and reduces fan noise by 15%, compared to more commonly-used sleeve-bearing fans on graphics cards. The special upraised 'E' pattern on the enlarged fan allows a further reduction in noise level by 4%.
Next-Gen Overclocking
With a brand new layout, completely new codebase, new features and more, the new EVGA Precision X1 software is faster, easier and better than ever. www.evga.com/px1
Your choice
EVGA GeForce RTX 2060 graphics cards offer you more ways to keep your system cool than ever before. Offering a variety of fan choices, heatsink sizes, and cooling technologies, you can select the card that fits your system perfectly.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 2060 |
| MEMORY SIZE | 6GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 192 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 14000MHz |
| NUMBER OF FANS | 1 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express x16 2.1 |
| COOLING TYPE | Active |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1710MHz |
| DISPLAY PORTS | 1 x DisplayPorts |
| HDMI PORTS | 1 x HDMI |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| POWER CONSUMPTION | Power consumption (typical): 160 W Minimum system power supply: 500 W |