Ultra High Speed Flash drive from Adata. This Flash drive is rated 120x HiSpeed which makes it one of the fastest Flash drives available. This drive waterproof and has a cool rubber surface. Super lightweight reliable design.
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston DataTraveler Exodia M USB Type-A 3.2 Gen 1 Flash Drive Black Blue (Pack of 2x 64GB)
| IN STOCK |
16GB Albus Dumbledore USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology IronKey Locker+ 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
480GB Apricorn SecureKey USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Silicon Power Blaze B02 USB3.1 Flash Drive Black
| IN STOCK |
128GB AData USB3.2 UC300 Type-C USB Flash Drive Black/Green
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Daenerys USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology IronKey Keypad 200 USB3.2 Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
Star Wars Darth Vader Gift Box - Bluetooth Speaker, 16GB USB, Headphones and USB cable
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
Ultra High Speed Flash drive from Adata. This Flash drive is rated 120x HiSpeed which makes it one of the fastest Flash drives available. This drive waterproof and has a cool rubber surface. Super lightweight reliable design.
Specs from Adatas website:
The A-data USB Rubber disk is a removable flash disk drive with USB “High Speed” standard. Its special design and material allows A-data USB Rubber disk to have the product benefit of being waterproof. Its unique design fits the requirement for special environmental application for USB Flash Disk.
Unlike a regular USB flash disk, A-data USB Rubber disk has many color combination for its appearance. . It can support one NAND flash memory and up to 1GB disk space for mass data storage application. It also has a plug-n-play function.
Its small and convenient size allows users to easily carry the flash disk to any PC system to transfer data without any limitation. A-data Rubber Disk can support USB 2.0 high-speed data transfer. It also has numerous storage capacities, which includes 128MB, 256MB, 512MB and 1GB.
It is highly compatible with PC operation system (OS), so users will not have to load the driver to most of PC OS. It dramatically changes the way people use data storage. Users no longer have to carry laptop computers if they have this device.
Full details available on the manufacturers website.
| CAPACITY | 2GB |
| INTERFACE TYPE | USB2.0 Ultra High-Speed 120x rating |
| FEATURES | Special rubber surface, waterproof flash drive. |
| TRANSFER RATES | Up to 18MB/sec (read) and 13MB/sec (write) |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| ACCESSORIES | USB Extension cable, warranty card, manual |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows ME, Windows 2000, Windows XP, Mac OS 9.x and above, Linux 2.4 or above - no driver required. |
| DIMENSIONS | 65.5 x 16.8 x 9.0 mm |
| WEIGHT | 12g |
| WARRANTY | Lifetime Warranty |