| OUT OF STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Marvel Black Panther USB Drive
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology Data Traveler Kyson USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Sandisk Cruzer Glide USB2.0 Black/Red Sliding USB Connector
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology DataTraveler Exodia M USB3.2 Type-A Flash Drive - Black, Red
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Tyrion USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Silicon Power Blaze B02 USB3.1 Flash Drive Black
| IN STOCK |
32GB Transcend JetFlash 790 USB3.0 Flash Drive - up to 90MB/sec - Retractable USB Connector
| IN STOCK |
64GB Centon Datastick Pro USB3.2 Type A Flash Drive - Black
| IN STOCK |
64GB Kingston DataTraveler microDuo 3C USB-A + USB-C Interfaces USB3.0
| IN STOCK |
32GB Game of Thrones Tyrion USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Transcend JetFlash 700 USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
The Blaze B02 USB drive from Silicon Power is equipped with the new USB3.1 Gen1 interface (USB3.0), which is up to 10 times faster than USB2.0. This guarantees you will no longer be watching the progress bar for hours on your screen when transferring large files to and from your USB drive.
The stylish modern hairline design, with anti-fingerprint coating, makes this a great fashion accessory that you can carry with you everywhere. It is so small that it fits anywhere; the super-slim casing is only 8.1mm thick and as equipped with a keyhole loop at the bottom for easily attaching this drive to a keyring or lanyard.
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 / USB3.0 |
| FEATURES | USB3.1 Backwards compatible with USB3.0/USB2.0 |
| TRANSFER RATES | Up to 5Gbps |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | Black |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10 / 8 / 7 / Vista / XP Mac OS 10.3.x or later Linux 2.6.x or later |
| DIMENSIONS | 60.6mm x 18.0mm x 8.1mm |
| WEIGHT | 8g |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |