| OPERATING SYSTEM | Windows 10 Pro 64-bit |
| SCREEN SIZE | 39.6 cm (15.6") |
| SCREEN RESOLUTION | 1920 x 1080 pixels |
| CPU TYPE | 9th gen Intel® Core™ i5 |
| CPU MODEL | i5-9300H |
| CPU SPEED | 2.4GHz |
| CPU CORES | 4 |
| STORAGE TYPE | SSD M.2 |
| STORAGE CAPACITY | 256GB |
| MEMORY TYPE | DDR4-SDRAM SO-DIMM Memory clock speed: 2666 MHz |
| INSTALLED MEMORY | 8GB |
| MAX SUPPORTED MEMORY | 64GB |
| MEMORY SLOTS | Memory slots: 2x SO-DIMM Memory layout (slots x size): 2 x 4GB |
| GRAPHICS MODEL | Intel® UHD Graphics 630 |
| INTEGRATED GRAPHICS | On-board graphics adapter |
| GRAPHICS ADAPTERFREY (BASE / MAX) | Base frequency: 350MHz Dynamic frequency (max): 1050MHz DirectX version: 12.0 On-board graphics adapter OpenGL version: 4.5 |
| SOUND | MaxxAudio Pro 2 x built-in speakers 2 Watt Speaker power |
| NETWORK OPTIONS | Wi-Fi standards: Wi-Fi 6 (802.11ax) WLAN controller model: Killer Wireless-AX 1650 |
| WEBCAM | Front HD camera |
| PORTS | 2 x USB3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A 1 x HDMI Combo headphone/mic USB Type-C DisplayPort Alternate Mode USB Power Delivery 1 x Thunderbolt 3 |
| CARD READER | Card reader integrated Compatible memory cards: SD,SDHC,SDXC |
| BATTERY | Battery technology: Lithium-Ion (Li-Ion) 3 x battery cells 56 Wh (Watt-hours) Battery capacity |
| POWER ADAPTER | AC adapter output voltage: 19.5 V AC adapter power: 130 W AC adapter frequency: 50 - 60 Hz AC adapter input voltage: 100 - 240 V |
| COLOR | Black, Silver |
| FINGERPRINT READER | Fingerprint reader |
| PROCESSOR | Intel Coffee Lake |
| LED BACKLIGHT | Keyboard backlit |
| MICROPHONE | Built-in microphone |
| ANTENNA TYPE | 2x2 |
| PROCESSOR CACHE | 8MB Smart Cache |
| CPU THREADS | 8 |