64GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 4000Mhz PC4-32000 CL18 1.40V Dual Channel Kit (2x32GB) by G.Skill
64GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 4000Mhz PC4-32000 CL18 1.40V Dual Channel Kit (2x32GB) Image
OUT OF STOCK
Receive Stock Notice:
Key Features
  • TridentZ RGB Series - 64GB DDR4 kit - 2x 32GB matched modules
  • Timings of CL18 (18-22-22-42) at 1.40V
  • Unique heatsink design with vibrant RGB LEDs
  • Specifically engineered for the Intel Z270 Kaby Lake platform
  • 4000MHz memory speed, PC4-32000, 288 pins per module
  • Backed by a lifetime manufacturers warranty
See full specifications
See product description
Memory Speed
  • 3200MHz (DDR4-3200)
  • 3600MHz (DDR4-3600)
  • 4000MHz (DDR4-4000)
  • 4400MHz (DDR4-4400)
Similar Products
Details
XMP 2.0 Support
Asus Aura Ready
Limited Lifetime Warranty
Specifications
CAPACITY 64GB
MEMORY SPEED 4000MHz (DDR4-4000)
STANDARD PC4-32000
SINGLE/DUAL/TRIPLE Dual Channel kit
CAS LATENCY CL18
MEMORY TIMINGS 18-22-22-42
VOLTAGE 1.40V