| IN STOCK |
|
Ships in 5 days Shipping to United Kingdom only £ 6.99! |
StarTech Triple Articulating Desk Clamp Monitor Arm - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Kensington K52785WW SmartFit Monitor Stand - Up to 21-inch Screen- Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Height Adjustable Monitor Riser - Black
| IN STOCK |
Star Tech Desk Clamp Monitor Stand Up to 24-inch Screen - Black
| IN STOCK |
StarTech Full Motion Desk Mount Monitor Arm - Up to 32-inch Screen - Silver
| IN STOCK |
Sigg CE-MT1812-S2 Triple Monitor Desk Stand - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Allsop Metal Art Monitor Stand - Black
| IN STOCK |
Kensington K60087F SmartFit Desktop Monitor Stand - Up to 17-inch Screen - Black
| IN STOCK |
StarTech ARMBARDUOV Dual Vertical Monitor Stand - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
StarTech ARMWALLDS Swivel Wall Mount Monitor Arm - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Siig CE-MT1B12-S2 Articulating Wall Mount Monitor Arm - Up to 27-inch Screen - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Work Wise Desk Mounted Workstation - Steel
| IN STOCK |
Arctic Z1 Gen 3 4-Port USB 2.0 Single Monitor Arm - Up to 38-inch Screen
| IN STOCK |
StarTech Wall Mount Monitor Arm - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Allsop Monitor Mount Stand - Grey
| IN STOCK |
Save space with this premium desk mount monitor arm, by suspending your screen above your desk.
Versatile Use
Use the single arm monitor mount to mount your VESA mount monitor (75x75, 100x100) up to 34”.
Sleek and Stable Design
Made of aluminum, the VESA mount monitor stand provides stable support for your display, with a weight capacity of up to 17.6 lb. (8 kg). Built-in USB 3.0 ports provide convenient connectivity for your computer.
The arm extends 20.2” (514 mm) to allow a wide range of motion. Move the monitor holder arm effortlessly side to side to adjust your screen.
With its articulating arm, the monitor mount makes it easy to find the right viewing angle. Pan +90/-90 degrees left or right and tilt your display +90/-90 degrees up or down. For landscape or portrait viewing, rotate your display +90/-90 degrees.
Height Adjustment
Work in comfort with this height adjustable monitor stand that lets you raise or lower the monitor arm along the pole, up to 24.4” (620 mm).
| TYPE | Clamp |
| NUMBER OF MONITORS | 1 |
| COLOR | Black |
| MAX MONITOR WEIGHT | 8kg |
| MAX MONITOR SIZE | 86.4 cm (34") |
| VESA STANDARD | Minimum VESA mount: 75 x 75 mm Maximum VESA mount: 100 x 100 mm |
| ROTATION | Swivel angle: 90° Angle of rotation: 90° |
| TILT | Tilt angle range: -90 - 90° |
| ACCESSORIES INCLUDED | 1 x cable clips 9 Screws included |
| MATERIALS | Aluminium |