Tripp Lite Display TV Wall Monitor Mount - Supports 37 To 70 Inch Screens
| IN STOCK |
Tripp Lite Heavy-Duty Fixed Security Display TV Wall Mount - Supports 37 Inch to 80 Inch Screens
| IN STOCK |
Tripp Lite Work Wise Desk Mounted Workstation - Steel
| IN STOCK |
StarTech Triple Articulating Desk Clamp Monitor Arm - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
StarTech Full Motion Desk Mount Monitor Arm - Up to 32-inch Screen - Silver
| IN STOCK |
Tripp Lite Heavy-Duty Fixed Security TV Wall Mount - Supports 45 Inch To 70 Inch Flat Screens
| IN STOCK |
StarTech ARMBARDUOV Dual Vertical Monitor Stand - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Siig CE-MT1B12-S2 Articulating Wall Mount Monitor Arm - Up to 27-inch Screen - Black
| IN STOCK |
Arctic Z1 Gen 3 4-Port USB 2.0 Single Monitor Arm - Up to 38-inch Screen
| IN STOCK |
Tripp Lite Heavy-Duty Tilt Wall Monitor Mount - Supports 37 Inch to 80 Inch Screens
| IN STOCK |
StarTech ARMSLIMDUO Dual Monitor Arm - Up to 30-inch
| IN STOCK |
Allsop Metal Art Monitor Stand - Black
| IN STOCK |
Kensington K52797WW SmartFit Extra Wide Monitor Stand - Up to 27-inches Screen
| IN STOCK |
Tripp Lite DDR1327SDD Dual Desktop Monitor - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Allsop Monitor Mount Stand - Grey
| IN STOCK |
SIIG’s Easy-Adjust Dual Monitor Desk Stand - 13" to 27" enables you to mount two monitors side-by-side to instantly create an ergonomic working environment. The premium quality aluminum mounting arms are built to last and easily support two monitors from 13" to 27" with weight up to 17.6 lbs each.
Unique mounting bracket with detachable VESA plate is smartly designed to simplify the installation procedure and makes mounting the monitor to your desirable position quick and simple to manage. User-friendly adjustment knobs are integrated to allow horizontal and vertical adjustments for maximum viewing comfort. Heavy duty counter-balanced base ensures stability and allows easy re-positioning around the desktop. This high quality easy-to-use dual monitor desk stand is a workspace organizing tool to provide ergonomic comfort, free up desk space and increase productivity.
| TYPE | Desk stand |
| NUMBER OF MONITORS | 2 |
| COLOR | Black,Grey |
| MAX MONITOR WEIGHT | 17.6LBS |
| MAX MONITOR SIZE | 68.6 cm (27") |
| VESA STANDARD | Minimum VESA mount: 3in x 3in Maximum VESA mount: 4in x 4in |
| ROTATION | 360° |
| TILT | -15 - 15° |
| DIMENSIONS | 30in x 16in x 10in |
| WEIGHT | 14LBS |