64GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL16 RGB Dual Channel Kit (2x 32GB) by G.Skill
64GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL16 RGB Dual Channel Kit (2x 32GB) Image
OUT OF STOCK
Receive Stock Notice:
Key Features
  • Trident Z Neo Series, designed specifically for AMD Ryzen 3000, X570 Series
  • 64GB kit containing 2x 32GB modules
  • 3600MHz memory speed, PC4-28800, 288 pins
  • CAS Latency CL16 (16-22-22-42) at 1.45V
  • Backed by G.Skill's lifetime warranty
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
Optimized DDR4 Performance for AMD Ryzen 3000
Dual-Tone Design
Sleek Beveled Edge
Powerful Overclocked Performance
Platform Compatibility
Light It Up With RGB Software
Sync Up with System Lighting
OC Profile Support
Specifications
CAPACITY 64GB
MEMORY SPEED 3600MHz
STANDARD PC4-28800
SINGLE/DUAL/TRIPLE Dual Channel kit (2x 32GB)
CAS LATENCY CL16
MEMORY TIMINGS 16-22-22-42
VOLTAGE 1.45V
ERROR CHECKING Non-ECC
HEATSINK COLOR Black/Silver, with RGB
REGISTERED Unbuffered
TECHNOLOGY 288-pin DDR4 SDRAM
NUMBER OF PINS 288
CONFIGURATION 2x 32GB per kit
FEATURES Optimized for AMD Ryzen 3000, X570 chipset
PACKAGING Retail packaging
WARRANTY Lifetime manufacturers warranty
User Reviews
  • 4 reviews
Russel Navarro
Arrived quickly and great performance
March 30th 2024 Verified user
Review of 64GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL16 RGB Dual Channel Kit (2x 32GB)
Anonymous
Top tier RAM
June 1st 2023 Verified user
Runs great on X570 and easy to set speed with XMP.
Steven MacDonald
G. Skill solid
January 19th 2023 Verified user
I was looking to upgrade one of our computers, bumping from 32 to 64GBs. I have to admit I'm a bit of a G. Skill devotee as they've always offered solid performance. This 3600 C16 64GB kit fit the bill and certainly hasn't disappointed. Flipped the switch on XMP and we were off. This is being used with a 5950X, so it's 1800MHz takes advantage of the processor's infinity fabric to give out of the box performance without tinkering in BIOS (not that I blame anyone for playing with settings, but it gets addictive).
Ronald Anderson
Great
August 9th 2022 Verified user
No issues works well