| OUT OF STOCK |
128GB AData Premier Pro microSDXC CL10 UHS-I U3 V30 A2 Memory Card with SD Adapter
| IN STOCK |
256GB Silicon Power Hypera microSDXC™ Express Card SD Express. Class 10. UHS-I U3. V30. A1
| IN STOCK |
128GB SanDisk Extreeme Micro SDXC Memory Card
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology Industrial UHS-I Class 10 Micro SDHC Memory Card
| IN STOCK |
512GB AData Premier microSDXC A1 UHS-1 CL10 Memory Card w/SD adapter 85MB/sec
| IN STOCK |
| IN STOCK |
1TB Creator Class 10 Micro UHS-I SDXC Memory Card
| IN STOCK |
256GB Transcend 340S microSD UHS-I U3 A2 Ultra Performance Memory Card w/Adapter
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology Industrial Mini SDHC UHS-I Class 10 Memory Card
| IN STOCK |
64GB AData Premier Pro microSDXC CL10 UHS-I U3 V30 A2 Memory Card with SD Adapter
| IN STOCK |
256GB AData Premier microSDXC A1 UHS-1 CL10 Memory Card w/SD adapter 85MB/sec
| IN STOCK |
16GB Silicon Power SDT330 Industrial microSDHC UHS-I Memory Card MLC Flash
| IN STOCK |
64GB Silicon Power Superior A1 microSDXC Class 10. UHS-I U3. V30. 4K UHD
| IN STOCK |
Extreme Performance
UHS-I High Speed microSDHC cards guarantee fast transfer speeds and the capacity (up to 64GB) is large enough to suit your mobile storage needs. The Class 10 rating ensures a minimum write speed of 10MB/s while the UHS-I rating means it can reach our fastest memory card speeds, for ultra smooth HD video recording and data transfers.
Optimized for the Latest HD Video Devices
Combine the latest mobile devices with our fastest and largest capacity microSDHC Flash Cards. At up to 20 MB/s write and 80MB/s read, you can optimize the performance of your HD video devices whether they be: HD cameras, tablets, or smartphones.
Compatible with More Devices
Wintec FileMate microSHDC Flash Cards are tested to be compatible with today's most popular microSDHC and microSDXC devices including smartphones and MP3 players. This Kit extends compatibility to most SDHC/SDXC devices and USB 2.0 devices, using the included SD Card Adapter.
| CAPACITY | 64GB |
| TYPE | microSDXC |
| SPEED RATING | UHS-1, CL10 |
| QUANTITY | 1 |
| TRANSFER RATES | Read speed: 80MB/s Write speed: 20MB/s |
| TEMPERATURE RANGE | -25°C - 85°C |
| DIMENSIONS | 5 mm x 7.6 mm x .76 mm |
| ACCESSORIES | Adapter |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |