XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus TUF NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Gen GDDR6 Graphics Card - 48GB
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
PowerColor Radeon Hellhound RX 9070 XT 16GB GDDR6 3-Fan Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Enjoy all your videos and pictures in HD with the MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card. With 1GB of DDR3 RAM, the GT 710 provides faster video editing, photo editing, and web browsing than integrated graphics. You can also get drivers and optimize game settings with a single click using the GeForce experience. This graphics card can connect up to two displays. The DVI-D DL port has a max resolution of 2560 x 1600 at 60 Hz while the HDMI port has a max resolution of 4096 x 2160 at 24 Hz. The MSI GeForce GT 710 also features a passive heatsink.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce GT 710 |
| MEMORY SIZE | 1GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR3 |
| MEMORY BUS | 64 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 1600MHz |
| INTERFACE | PCI Express x16 2.0 |
| COOLING TYPE | Passive |
| MAX RESOLUTION | 4096 x 2160 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 954MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| VGA PORTS | 1 |
| FORM FACTOR | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| DIMENSIONS | 19mm x 69mm x 146mm |