MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 7900 XT 20GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
Asus TUF NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Gen GDDR6 Graphics Card - 48GB
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
The GeForce® RTX 2080 SUPER™ is powered by the award-winning NVIDIA Turing™ architecture with more cores, higher clocks, and faster memory for ultimate performance and incredible new levels of realism. It’s time to gear up and get super powers.
Every gaming superhero needs super powers. The new GeForce RTX SUPER Series cards deliver everything you need to rule your game. They’re powered by the Turing architecture and feature more cores and higher clocks. This gives you up to 25% faster performance than the original RTX 20 Series and 6X the performance of previous-generation 10 Series GPUs.
The new GeForce RTX SUPER Series has even more cores and higher clocks for superfast performance compared to previous-generation GPUs. Gear up and get super powers.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 2080 SUPER |
| MEMORY SIZE | 8GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 256-bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 1650 MHz |
| INTERFACE | PCI Express x16 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1650 MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| DIMENSIONS | Card: 35 mm x 266.7 mm x 114.3 mm Box: 171.7 mm x 310 mm x 89.6 mm |