Lian Li SL Infinity 120MM Computer Case Fan - White
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 120mm 1850RPM PWM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM PWM IP67 Computer Case Fan
| IN STOCK |
Corsair LL140 PWM RGB 140mm Computer Case Fans - Dual Pack
| IN STOCK |
be quiet! Light Wings ARGB Triple Pack 140mm Computer Case Fans
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-1 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B12-2 1300RPM 120mm Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M12-P 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M12-3 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B12-PS 120mm 1500RPM Case Fan - Black
| IN STOCK |
Blacknoise Noiseblocker X B12-P ARGB 120MM Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PL-PS 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PE-P 92mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Lian Li SL Infinity 120MM Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Noctua Industrial 120mm 3000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Inexpensive Quality and Reliability
The fact that good quality does not have to be expensive is shown by the third version of the NB-BlackSilentFan series. The well-balanced properties of this bestseller make this inexpensive and high-quality series of fans the absolute bestseller throughout the world.
Our least expensive series of fans moves in such high circles, however, that other producers come off worse in direct comparisons even with their considerably more expensive "high-end" fans.
- High-quality, stable, glass fibre-reinforced chassis in a classic design with anti-dust polycarbonate rotor.
- Extra-long connection cable.
- Incl. 4 screws for mounting.
- Extremely low start voltage!
- Low impulse noise NB-EKAPlus II wide-range drive.
- Reverse pole and overload protection, restart function, extremely failsafe.
- Extremely quiet bearings.
| FAN DIAMETER | 140 mm |
| ROTATION SPEED | 800 RPM |
| QUANTITY | Single |
| NOISE LEVEL | 12.6 dBA |
| AIRFLOW | 60 m³/h |
| CONNECTOR | 3-pin |
| COLOR | Black / Blue |
| VOLTAGE | 5 V-12 V |
| DIMENSIONS | 140 mm x 140 mm x 25 mm |
| WEIGHT | 135 g |