16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB SanDisk Cruzer Blade USB2.0 Flash Drive - Black, Red
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Apricorn USB3.2 Type-C Flash Drive - Black
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology IronKey Keypad 200 USB3.2 Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
256GB Kingston Data Traveler 70 USB3.2 Type C Flash Drive - Black
| IN STOCK |
256GB SanDisk Cruzer Ultra USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Thor USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB Apricorn Aegis Secure Key 3z USB3.1 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
16GB Star Wars BB-8 USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB DC Classic Batman USB Flash Drive
| IN STOCK |
The HP x900w USB 3.0 Flash Drive is built for speed & convenience
Experience USB 3.0 speed performance with transfer speeds up to 10x faster than USB 2.0. It's the perfect solution for easily storing and quickly transferring all your large documents, high-resolution photos, HD videos, and more. USB 3.0 offers the same ease-of-use and plug-and-play capabilities as previous generations of USB technologies, but with exceptional speed improvements. This USB 3.0 Flash Drive is small in size, but big on performance! With the HP x900w, you can rest assured that you are purchasing a high quality product from a trusted brand, that can withstand even the most demanding applications.
| CAPACITY | 32GB |
| INTERFACE TYPE | USB 3.0 Type-A |
| TRANSFER RATES | Read speed: 70 MB/s Write speed: 30 MB/s |
| COLOUR | Blue / Grey |
| MODEL | HP x900w |
| TEMPERATURE RANGE | Operating temperature (T-T): 0 - 60 °C Storage temperature (T-T): -25 - 85 °C |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 7, 8, 10 Mac OS X 10 and later |
| DIMENSIONS | 17.2 mm x 55 mm x 9.5 mm |