16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Apricorn Aegis Secure Key 3z USB3.1 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
32GB Verbatim USB2.0 Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
1TB Apricorn SecureKey USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
8GB Apricorn ASK3 USB3.2 Type-A Flash Drive - Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB3.2 Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
32GB SanDisk Ultra USB3.0 Flash Drive Encryption Support Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
The JetFlash 700 supports USB 3.1 standard, making it much easier to get access to your rich digital content. With a combination of speed and beauty, the JetFlash 700 is a perfect entry-level USB 3.1 peripheral for those who demand stylish aesthetics with leading technology.
The 256GB Transcend 700 JetFlash is a high-capacity USB flash drive offering convenient and portable storage for people on the go. With its sleek and compact design, it provides plenty of space for storing and transferring files, documents, photos and videos. Featuring USB3.1 technology, it ensures fast data transfer speeds. The JetFlash 700 256GB offers reliable performance and durability, making it an excellent choice for individuals seeking a reliable and spacious storage solution on the go.
| CAPACITY | 256GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 (3.1 Gen 1) |
| FEATURES | SuperSpeed USB 3.1 Gen 1 interface Sturdy structure & smooth surface |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 100MB/sec Write speed up to 35MB/sec |
| COLOUR | Black |
| MODEL | JF700 |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Microsoft Windows 7 Microsoft Windows 8 Microsoft Windows 10 Microsoft Windows 11 Mac OS 9.0 or later Linux Kernel 2.4.2 or later |
| DIMENSIONS | 61.5x18.6x8.7mm |
| WEIGHT | 8.5g |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |