Noiseblocker NB-eLoop B14-PS 140mm 1200RPM Case Fan
| IN STOCK |
Phanteks 120MM 2000RPM Reversed Blade Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Noctua NF-A8 80mm 2200RPM Case Fan - Beige, Brown
| IN STOCK |
be quiet! Light Wings ARGB Triple Pack 140mm Computer Case Fans
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A12x25 FLX 120mm 1200RPM Case Fan - Beige, Brown
| IN STOCK |
Lian Li UNI P28 120mm Computer Case Fan - 3 Pack - White
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B12-2 1300RPM 120mm Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-3 1400RPM 140mm Case Fan
| IN STOCK |
Seasonic MagFlow 1200mm 1225PWM ARGB 1-Fan Package
| IN STOCK |
Blacknoise Noiseblocker X B12 120MM ARGB Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Noctua 40x10mm 5000RPM 5V PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-3 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Be Quiet! Pure Wings 2 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 120MM 2000RPM Case Fan
| IN STOCK |
DIFFUSED LED ILLUMINATION
An opaque fan blade diffuses lighting to ensure stunning LED illumination.
HIGH AIRFLOW
Up to 62 CFM of airflow at peak 1150 RPM.
LOW-NOISE OPERATION
A custom fan blade and hydraulic bearing allow for low-noise operation.
THE BEST OF AIRFLOW AND STATIC PRESSURE
AF 140 offers the ideal combination of high airflow and strong static pressure, allowing for use as a case fan, or with CORSAIR Hydro Series Liquid CPU coolers.
| FAN DIAMETER | 140 mm |
| ROTATION SPEED | 1150 RPM |
| QUANTITY | Single |
| LIGHTING | LED |
| NOISE LEVEL | 26 dB |
| AIRFLOW | 62 cfm |
| COLOR | Blue |
| VOLTAGE | 7 V - 12 V |
| DIMENSIONS | 140 mm x 140 mm x 25 mm |
| WEIGHT | 0.18 |