| OUT OF STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL16 (16-19-19-39) RGB Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel
| IN STOCK |
16GB Kingston ValueRam PC4-25600 3200MHz CL22 1.2V Non-ECC DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast RGB DDR4 3600Mhz CL17 Single Module
| IN STOCK |
4GB Axiom PC4-17000 DDR4 2133MHz Memory Module
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Corsair Vengeance RGB Pro DDR4 3600MHz PC4-28800 CL18 Dual Channel Kit 2x8GB Black
| IN STOCK |
64GB OWC DDR4 PC23400 2933MHz RDIMM Memory Upgrade Kit (4x16GB)
| IN STOCK |
16GB Transcend JetRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-21300 2666MHz Ripjaws V CL19 Dual Channel kit (2x16GB) 1.20V
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws V 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group Vulcan DDR4 3600MHz CL18 Memory Module (1 x 16GB) - Grey
| IN STOCK |
The TridentZ Series is G.Skill's latest high-performance DDR4 range. Designed especially with gamers and overclockers in mind, these DDR4 kits offer the very best in performance and reliability. In fact, every TridentZ DDR4 kit is built using premium components and is hand-tested to ensure it reaches - or exceeds - the advertised speeds and timings.
Silver and Black edition: Luxury hair-line aluminum heatspreaders keep your memory cool at all times, even when you put this DDR4 memory under extreme pressure.
This 16GB (2x 8GB) kit is rated to operate at 3200MHz at timings of CL15 (15-15-15-35) and requires voltage up to 1.35V. Equipped with a brand luxury new two-colour heatsink with aggressive fin design to offer increased heat dissipation. And these heatsinks not only keep your system cool - they look incredibly cool, too.
As with all memory from G.Skill, these TridentZ DDR4 modules come backed by a lifetime manufacturers warranty and free technical support for added peace of mind.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 3200MHz (DDR4-3200) |
| STANDARD | PC4-25600 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CL15 |
| MEMORY TIMINGS | 15-15-15-35 |
| VOLTAGE | 1.35V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | Silver/Black |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 SDRAM memory modules |
| CONFIGURATION | Double-sided 8GB DDR4 modules, two memory modules per kit |
| FEATURES | Dual-colour efficient heatsinks, Silver and Black edition Intel XMP 2.0 Ready |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |