32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Fury Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 3200MHz Sniper X PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 8GB) Urban Camo
| IN STOCK |
8GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Renegade PC4-25600 DDR4 3200MHz CL16 Black Dual Channel kit (2x8GB) Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
Kingston Technology ValueRAM KVR32N22S6/8 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MHz Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3600Mhz PC4-28800 CL16-19-19-39 1.35V Dual Channel Kit 2x16GB
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Renegade DDR4 3600MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 8GB) w/ RGB
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Renegade DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 32GB) Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Team Group Elite DDR4 3200MHz CL22 Memory Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Single Desktop Memory Module
| IN STOCK |
Corsair Vengeance RGB PRO DDR4 Light Enhancement Kit - White
| IN STOCK |
CORSAIR DOMINATOR® PLATINUM RGB DDR4 Memory redefines premium DDR4 memory, with superior aluminum craftsmanship, tightly screened high-frequency memory chips and 12 ultra-bright, individually addressable CAPELLIX RGB LEDs.
DOMINATOR PLATINUM RGB DDR4 MEMORY
IN A CLASS OF ITS OWN
THE CULMINATION OF 25 YEARS BUILDING WORLD CLASS MEMORY
CORSAIR DOMINATOR has long been the face of premium, high-performance memory. That heritage and experience has led to this: the most advanced DDR4 memory we’ve ever created.
DOMINATOR PLATINUM RGB is available in high-performance speeds of up to 4,800MHz – making it the world’s fastest air-cooled production memory – with generous overclocking headroom to push performance even higher.
We start with a custom 10-layer high-performance PCB that guarantees signal quality and stability for superior overclocking ability.
Hand-sorted, tightly-screened memory chips ensure high-frequency performance and tight response times, with overclocking headroom to spare.
Our patented Dual-Path DHX cooling technology cools the memory through both the PCB and the external housing - allowing the module to stay cool even under extreme stress.
Finally, 12 ultra-bright individually addressable CAPELLIX RGB LEDs line the top of the module, shining brighter, lasting longer, and consuming less power than conventional LEDs.
Illuminate your system with dozens of stunning pre-set lighting profiles, or create your own with near-limitless customization. Synchronize your lighting across all your iCUE compatible products, and stay informed with real-time temperature and frequency readings with powerful CORSAIR iCUE software.
INTEL® XMP 2.0 SUPPORT
Simple one-setting installation.
WIDE COMPATIBILITY
Optimized for the latest Intel® and AMD DDR4 motherboards.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 4000 MHz |
| STANDARD | PC4-32000 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit (2X 16GB) |
| CAS LATENCY | CL19 |
| MEMORY TIMINGS | 19-23-23-45 |
| VOLTAGE | 1.35 V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 2 x 16 GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |