| 2 IN STOCK |
|
Ready to ship Shipping to United Kingdom from only £ 5.99! |
32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM PC4-25600 3200MHz 1.2 V CL22 DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Single Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill Aegis DDR4 3000MHz PC4-24000 CL16 Single Desktop Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-28800 3600MHz Ripjaws V CL18 Dual Channel Kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
128GB OWC 2666MHz DDR4 RDIMM PC4-21300 288-pin CL19 Quadruple Channel Memory Upgrade kit for iMac Pro (4x 32GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group DELTA RGB DDR4 3200MHz CL16 Dual Memory Kit (2 x 8GB) - Black
| IN STOCK |
16GB Team Group Elite DDR4 2666MHz CL19 Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 RAM PC3200 Aegis CL16 Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group Delta RGB DDR4 3200MHz CL16 Dual Memory Kit (2x16GB) - Black
| IN STOCK |
48GB OWC PC23400 DDR4 ECC-R 2933MHz RDIMMs - 6 x 8GB Mac Pro 2019
| IN STOCK |
64GB OWC DDR4 PC23400 2933MHz RDIMM Memory Upgrade Kit (4x16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3000Mhz PC4-24000 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel Z270
| IN STOCK |
High Performance DDR4 Memory
G.SKILL DDR4 memory is designed for the ultimate experience on the latest DDR4 platform! Whether you are processing large amounts of data or intense gaming, experience smooth system performance with the newest next-generation PC memory technology! All G.SKILL DDR4 memory kits are tested with extensive suite of testing software to ensure maximum performance and stability.
Ultra Compatibility with the latest DDR4 Systems!
G.SKILL DDR4 memory kits are validated for compatibility with most DDR4 platforms under a series of rigorous tests in quad channel memory operations. It’s guaranteed to provide the best-in-class performance, compatibility, and stability with the widest range of motherboards.
Faster Transfer Speed
Starting from 2133MHz as standard frequency, DDR4 memory delivers much higher bandwidth than previous DDR memory. You can enjoy a faster computing experience for gaming, video & image editing, rendering, and other professional applications.
More Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
Limited Lifetime Warranty
All G.SKILL memory products come with a limited lifetime warranty and the G.SKILL technical team is always ready to provide consumers with complete technical support via online forum, Facebook, telephone, and email.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 2400MHz |
| STANDARD | PC4-19200 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual Channel kit (2x 4GB) |
| CAS LATENCY | CL17 |
| MEMORY TIMINGS | 17-17-17-39 |
| VOLTAGE | 1.2V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unregistered (unbuffered) |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 2 x 4 GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |