XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
The AMD Radeon™ HD 6450 graphics processor is a next-generation visual upgrade that offers advanced video and display technologies, as well as 2nd generation support for DirectX 11 for the most versatile solution for everyday computing. Take advantage of AMD Radeon™ 6450’s GPU acceleration capabilities and speed up your everyday application’s as well as make use of amazing multimedia capabilities utilizing AMD EyeSpeed visual acceleration technology.
The Digital Lifestyle PC USER has multiple uses for their PC, ranging from video/photo viewing, and editing/posting/transferring their content. The Digital lifestyle PC user requires discrete graphics for an exceptional HD multimedia experience. Digital lifestyle PC USER’s have a good understanding of features and technology and expects their PC to deliver a realistic visual experience with great performance and functionality.
Features, compatibility and reliability are important to the Business PC User who desires the best available technology, but also a robust and reliable user experience for today’s and tomorrow’s applications. The Business PC USER has multiple uses for their PC, ranging from multimedia, on-line orders, managing finances, video/photo editing,and graphics rich applications like Microsoft Office 2010 which require discrete graphics for an exceptional experience with today’s applications.
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon HD6450 |
| MEMORY SIZE | 1GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR3 |
| INTERFACE | PCI Express 2.1 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 2560 x 1600px |
| PROCESSOR FREQUENCY | 625MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| VGA PORTS | VGA (D-Sub) ports quantity: 1 |
| DIRECTX VERSION | 11 |
| OPENGL VERSION | 4.1 |
| DIMENSIONS | 10in x 8in x 2.4in |
| WARRANTY | 3 years limited manufacturers warranty |