32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Delta RGB DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Single Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL16 RGB Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Crucial 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Flare X DDR4 3200MHz PC4-25600 for AMD Ryzen CL16 Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-28800 3600MHz Ripjaws V CL18 Dual Channel Kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB AData Premier DDR4 3200MHz CL22 1.2V Desktop Memory Module
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Renegade PC4-25600 DDR4 3200MHz CL16 Black Dual Channel kit (2x8GB) Black
| IN STOCK |
8GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
Low latency and fast speeds deliver superior performance.
HyperX® Savage DDR4 memory is an unbeatable combination of fast speeds and aggressive timings to complement Intel’s 2, 4, 6 or 8 core processors for faster video editing, 3D rendering, gaming and AI processing. With speeds up to 3000MHz and latencies of CL12–CL15, it’s optimized for Intel’s 100 series chipset and X99 chipset motherboards and features easy overclocking with no need for manual timing adjustments in BIOS.
Available in single modules and kits of 2, 4 and 8 and in capacities up to 128GB, HyperX Savage DDR4 memory has lower power consumption than DDR3, with 1.2V or 1.35V only for all parts. Its asymmetrical, stylish, die-cast aluminum heat spreader has a low profile to fit under oversized CPU coolers and provide enhanced thermal dissipation to keep your system cooler as it complements the look of the latest PC hardware and helps you stand out from the “square” crowd. The black heat spreader and matching PCB are made from quality aluminum material and feature a diamond-cut finish.
Attack the competition with style and confidence. HyperX Savage is backed by a lifetime warranty, free technical support and legendary reliability.
- Speeds up to 3000MHz and low latencies deliver exceptional DDR4 performance
- Intel XMP-ready profiles are optimized for Intel 100 series chipset and X99 motherboards
- Lower power consumption than DDR3
- Asymmetrical, stylish die-cast aluminum, low-profile heat spreader.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 2400MHz |
| STANDARD | PC4-19200 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CL14 |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | Black |
| REGISTERED | Unbuffered memory |
| TECHNOLOGY | Memory form factor: 288-pin DIMM |
| CONFIGURATION | Memory layout (modules x size): 2 x 16 GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |