| OUT OF STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
1TB Apricorn SecureKey USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TFA Poe USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Daenerys USB Flash Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology XS2000 USB3.2 External Solid State Drive
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
64GB AData UC310 USB 3.2 Flash Drive - Black Capless Swivel
| IN STOCK |
32GB Kingston IronKey Keypad 200 USB3.2 Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
128GB SanDisk Ultra USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
128GB SanDisk Extreme Pro USB3.1 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
8GB Integral Crypto Drive FIPS 140-2 Encrypted USB3.0 Flash Drive (256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
8GB Apricorn ASK3 USB3.2 Type-A Flash Drive - Black
| IN STOCK |
128GB AData Royal UR340 Ultra-Compact USB3.0 (USB3.2) Flash Drive
| IN STOCK |
The 256GB Silicon Power Blaze B21 is a USB3.1 (Gen 1) flash drive offering super fast transfer speeds and a very compact and stylish design. The sliding USB connector means you never again have to worry about losing the cap for your USB drive; it simply retracts into the body the body of the drive until it is needed again.
The capacity of this USB drive is sufficient for storing entire movies, music collections, videos and almost anything else.
Includes a free download of Silicon Power's SP Widget software, which includes features like file encryption, backup and restore, cloud connect and much more.
| CAPACITY | 256GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 Backwards compatible with USB3.0/USB2.0 |
| FEATURES | Sliding USB Connector |
| TRANSFER RATES | Up to 5Gbps |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | Black |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP Mac OS 10.3.x or later Linux 2.6.x |
| DIMENSIONS | 58.0 x 19.5 x 9.6 mm |
| WEIGHT | 8.93g |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |