| IN STOCK |
|
Ships in 7 days Shipping to United Kingdom only £ 2.99! |
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Transcend JetFlash 790 USB3.0 Flash Drive - up to 90MB/sec - Retractable USB Connector
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB AData Royal UR340 Ultra-Compact USB3.0 (USB3.2) Flash Drive
| IN STOCK |
64GB AData USB3.2 UC300 Type-C USB Flash Drive Black/Green
| IN STOCK |
32GB Sandisk Cruzer Glide USB2.0 Black/Red Sliding USB Connector
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Arya USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology Data Traveler Exodia USB3.2 Type A Flash Drive - Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Verbatim V3 (3-Pack) USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
Kingston’s DataTraveler 70 is a portable and lightweight USB-C flash drive that features USB 3.2 Gen 1 speeds. It’s designed to be used with compatible USB-C devices such as notebooks, laptops, tablets and phones. With capacities of up to 128GB, the DataTraveler70 is more than capable of expanding your storage for everyday use. It comes backed with a 5-year warranty and free tech support.
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), USB3.1 Type-C |
| QUANTITY | 1 |
| COLOUR | Black |
| MODEL | DataTraveler 70 |
| TEMPERATURE RANGE | Operating temperature (T-T): 0 - 60 °C Storage temperature (T-T): -20 - 85 °C |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows (8, 8.1, 10), Mac OS (v.10.10.x), Linux, and Chrome |
| DIMENSIONS | 59 mm x 18.5 mm x 9 mm |
| WEIGHT | 7 g |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |