16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Harry Potter Lord Voldemort USB Flash Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology Data Traveler USB3.2 Type-A Flash Drive - Red
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology DataTraveler Micro USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
16GB GOT Jon Snow USB Flash Drive - Game of Thrones
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology IronKey Locker+ 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
256GB SanDisk Extreme Pro USB3.1 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Drogon USB Flash Drive
| IN STOCK |
240GB Apricorn Aegis Secure Key USB3.0 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
16GB Kingston Ironkey Keypad 200 AES-256 Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
128GB AData UC310 USB 3.2 Flash Drive - Black Capless Swivel
| IN STOCK |
8GB Silicon Power Blaze B02 USB3.1 Flash Drive Black
| IN STOCK |
128GB SanDisk Cruzer Blade USB2.0 Flash Drive - Black, Red
| IN STOCK |
Meet the 64GB Transcend Jetflash 790W capless flash drive with USB3.1/USB3.0 interface. Super-fast transfer speed up to 100MB/sec (read speed) and with retractable USB connector. Stylish white/blue design and with LED indicator showing data transfer activity, this high-end USB drive is backed by a lifetime manufacturers warranty.
The capless JetFlash 790W USB 3.0 Flash Drive utilizes a retractable USB connector to shield your data while in transit. Simply push/pull the colored slider to expose/retract the connector. Best of all, the JetFlash 790W sports the next generation SuperSpeed USB 3.1.USB3.0 specification and up to an incredible 64GB capacity. This combination of blazing fast data transfer rates and substantial storage space make it easier than ever to store, carry and share all your digital files wherever you go.
Includes free download of Transcend Elite data management tools.
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1/USB3.0 |
| FEATURES | Retractable USB connector |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 100MB/sec Write speed up to 30MB/sec |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | White / Black |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Microsoft Windows 2000 Microsoft Windows XP Microsoft Windows Vista Microsoft Windows 7 Microsoft Windows 8 Microsoft Windows 8.1 Microsoft Windows 10 Mac OS 9.0 or later Linux Kernel 2.4.2 or later |
| DIMENSIONS | 63.6mm x 21.2mm x 10.6mm |
| WEIGHT | 4.9g |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |