32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
48GB OWC PC23400 DDR4 ECC-R 2933MHz RDIMMs - 6 x 8GB Mac Pro 2019
| IN STOCK |
128GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 32GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
128GB OWC 2666MHz DDR4 RDIMM PC4-21300 288-pin CL19 Quadruple Channel Memory Upgrade kit for iMac Pro (4x 32GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Flare X DDR4 3200MHz PC4-25600 for AMD Ryzen CL16 Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
Kingston Technology ValueRAM KVR32N22S6/8 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MHz Memory Module
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2 V 288-pin DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V CL16 (16-18-18-38) Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM DDR4 2666MHz PC4-21300 CL19 Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel
| IN STOCK |
16GB Axiom DDR4 2400MHz CL17 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 RAM PC3200 Aegis CL16 Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
AData 16GB Quad Channel DDR4 Upgrade kit. Consisting of four matched 4GB modules, this AData XPG Z1 kit is built using 10-layer PCB, which helps reduce electric interference and improve the overhead for overcloking. Rated to run at 3200MHz at timings of CL16 (16-16-16) and operating voltage of 1.35V.
This XPG DDR4 kit also features AData TCT (Thermal Conductive Technology) to improve the cooling and stability of these memory modules when running at high speeds.
The newer DDR4 technology outperforms DDR3 with improved performance and lower power consumption. Lower operating voltage results in less power consumption and less heat generated, and hence increases stability.
All AData XPG Z1 memory kits are built using only premium components so you can always rely on XPG Z1 when overclocking or building high-performance computing systems.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 3200MHz (DDR4-3200) |
| STANDARD | PC4-25600 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Quad channel kit (4x 4GB) |
| CAS LATENCY | CL16 |
| MEMORY TIMINGS | 16-16-16 |
| VOLTAGE | 1.35V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | Gold |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 SDRAM memory modules |
| CONFIGURATION | Single-sided 4GB DDR4 memory modules, four modules per kit |
| FEATURES | AData TCT (Thermal Conductive Technology) 10-layer PCB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |