| OUT OF STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR4 PC4-28800 3600MHz Ripjaws V for Intel CL16 (16-19-19-39) Quad Channel kit (4x16GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast RGB DDR4 3600Mhz CL17 Single Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM PC4-25600 3200MHz 1.2 V CL22 DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3600Mhz PC4-28800 CL18 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V CL16 (16-18-18-38) Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR4 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x 4GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Single Desktop Memory Module
| IN STOCK |
32GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB) Black
| IN STOCK |
16GB Crucial 3200MHz CL22 DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Corsair Vengeance RGB Pro DDR4 3600MHz PC4-28800 CL18 Dual Channel Kit 2x8GB Black
| IN STOCK |
64GB OWC DDR4 PC23400 2933MHz RDIMM Memory Upgrade Kit (4x16GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
The TridentZ Series is G.Skill's latest high-performance DDR4 range. Designed especially with gamers and overclockers in mind, these DDR4 kits offer the very best in performance and reliability. In fact, every TridentZ DDR4 kit is built using premium components and is hand-tested to ensure it reaches - or exceeds - the advertised speeds and timings.
This 16GB kit is rated to operate at 3000MHz at timings of CL15 (15-16-16-35) and requires voltage up to 1.35V. Equipped with a brand luxury new two-colour heatsink with aggressive fin design to offer increased heat dissipation. And these heatsinks not only keep your system cool - they look incredibly cool, too.
As with all memory from G.Skill, these TridentZ DDR4 modules come backed by a lifetime manufacturers warranty and free technical support for added peace of mind.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 3000MHz (DDR4-3000) |
| STANDARD | PC4-24000 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CL15 |
| MEMORY TIMINGS | 15-16-16-35 |
| VOLTAGE | 1.35V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | Red/Gray |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 SDRAM memory modules |
| CONFIGURATION | Double-sided 8GB DDR4 modules, two memory modules per kit |
| FEATURES | Dual-colour efficient heatsinks Intel XMP 2.0 Ready |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |