| 4 IN STOCK |
|
Ready to ship today Shipping to United Kingdom only £ 5.99! |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
8TB Seagate Expansion USB 3.2 External Hard Drive
| IN STOCK |
2TB Silicon Power Armor A65B Shockproof/Waterproof Portable Hard Drive USB3.2 - Black/Grey Edition
| IN STOCK |
5TB Apricorn Aegis Fortress External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
2TB AData HD710 Pro USB3.1 2.5-inch Portable Hard Drive (Black)
| IN STOCK |
2TB AData HD710 Pro USB3.1 2.5-inch Portable Hard Drive (Red)
| IN STOCK |
6TB Toshiba P300 3.5 Inch Serial ATA III 5400RPM 128MB Internal Hard Drive
| IN STOCK |
5TB AData HD710 Pro USB3.1 2.5-inch Portable Hard Drive (Black)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
2TB Apricorn Aegis Padlock Fortress External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
2TB AData HD710M Pro USB3.2 External Hard Drive Military Grade Anti-Shock, Camouflage
| IN STOCK |
2TB AData HD770G 2.5-inch USB3.2 Durable External HDD With RGB Lighting - Black Edition
| IN STOCK |
Transcend's StoreJet 25H3 Series is approved by the US Military drop-test standard (MIL-STD-810F). It is built with a triple-layer protection to ensure your data is safe even if the drive is accidentally dropped. This drive is powered by the USB port on any PC or laptop, which means no external power is required.
The StoreJet 25H3P portable hard drive is a powerful storage device that combines superior performance of USB 3.0, up to 1TB of storage space that can store about 200 DVD movies, and a three-stage shock protection system that meets rigorous U.S. military drop-test standards. With transfer speeds up to 90MB/s, this Transcend 1TB external hard drive is an ideal option for speed lovers. Imagine transferring an entire DVD movie in less than a minute!
Besides incorporating a brilliant purple anti-slip rubber enclosure, the StoreJet 25H3P includes a reinforced hard casing that evenly distributes the force of an impact, and an internal hard drive suspension damper as a last line of defense. It is also equipped with an extremely convenient OneTouch auto-backup button, which lets you instantly backup and synchronize data with your computer.
| CAPACITY | 1TB |
| INTERFACE TYPE | USB3.0 |
| FORM FACTOR | 2.5-inch external hard drive |
| DATA TRANSFER RATES | USB3.0 data transfer, transfer speed up to 90MB/sec max. |
| HDD DETAILS | Built-in 2.5-inch SATA HDD |
| DIMENSIONS | 130.8mm x 80.8mm x 21.7mm |
| WEIGHT | 256g |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows XP Windows Vista Windows 7 Windows 8 Linux Kernel 2.6.31 or later Mac OS X 10.4 or later (only USB 2.0 currently supported) |
| OPERATING TEMPERATURE | 5°C (41°F) to 55°C (131°F) |
| ACCESSORIES INCLUDED | Quick start guide USB3.0 cable Warranty card |
| SPECIAL FEATURES | US Military approved Triple-layer protection USB powered |
| DEVICE TYPE | External hard disk drive |
| COLOUR | Purple and Black |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |