AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz 6 Core L3 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
Intel Celeron G6900 3.4GHz Dual Core LGA 1700 CPU Desktop Processor (Alder Lake)
| IN STOCK |
Intel Core i9 13900KF 5.8GHz 24 Core LGA 1700 Desktop Processor - Raptor Lake
| IN STOCK |
Intel Core i3-12100 4.3GHz 4 Core LGA1700 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
Intel Core i7-12700F 2.1GHz 12 Core LGA 1700 OEM/Tray Processor
| IN STOCK |
Intel Core i5-13400 2.5GHz (4.6 Turbo) 10 Core LGA 1700 Desktop Processor (Raptor Lake)
| IN STOCK |
AMD Ryzen 3 4100 3.8GHZ 4 Core L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i7-13700F 2.1GHz (5.2 Turbo) 16 Core LGA 1700 Desktop Processor Boxed (Raptor Lake)
| IN STOCK |
AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX 3.8GHz 24 Core sWRX8 Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i3-10105F 3.7GHz Comet Lake-S 6MB Smart Cache Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600G Wraith Stealth Cooler Zen 3 3.9GHZ 16MB L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i5-12400 2.5 GHz (4.4 Turbo) 6-Core LGA 1700 Desktop Processor (Alder Lake)
| IN STOCK |
Intel Pentium Gold G6400 Comet Lake 4GHz 4MB CPU Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i7-13700F 2.1GHz 16 Core LGA 1700 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
Intel Core i9-12900KF 3.2GHz 16 Core LGA 1700 OEM/Tray Processor
| IN STOCK |
Intel® Xeon® Processor E3 Family
Intel® Xeon® processor E3 family-based servers give you smarter control of the things that matter to your business—increased sales, improved margins, and reduced risk. As your business becomes more sophisticated, so do your technology needs—real servers give you benefits that a desktop PC used as a server cannot.
The Intel® Xeon® processor E3-1200 v2 product family offers up to 32% more energy efficient performance than previous generation Intel® Xeon® processor-based servers.
A number of technologies have been added or upgraded to improve I/O bandwidth, gain faster access to commonly used programs and files, allow applications to run faster, increase data throughput, and improve the performance of disc-intensive retrieval applications.
Built-in, advanced security features help you deflect catastrophic security breaches, and redundant storage capabilities protect your business data in the event of a hard drive failure.
The Intel® Xeon® processor platform is built for all day, every day reliability. Centralized data backup and critical security updates further help reduce the risk of costly downtime.
Servers featuring Intel® Xeon® processors have intelligent performance that adapts to your needs, giving you the reliability you need today with plenty of room to grow for tomorrow. With built-in 24/7 dependability and advanced security features, Intel®-based servers help you avoid costly business interruptions and potentially catastrophic security breaches. Spend your time focused on your business—respond more quickly to customers, opportunities, and trends—with Intel®-based servers, a smart investment in your business future.
| SERIES | Intel Xeon E3-1200 v2 |
| CPU SOCKET | LGA 1155 (Socket H2) |
| NUMBER OF CORES | 4 |
| BOOST FREQUENCY | 3.6GHz |
| CORE NAME | Ivy Bridge |
| NUMBER OF THREADS | 4 |
| CACHE | 8MB Cache |
| MANUFACTURING PROCESS | 22nm |
| INTEGRATED GRAPHICS TYPE | Intel HD Graphics P4000 |
| INTEGRATED GRAPHICS SPEED | 650MHz |
| MEMORY TYPES SUPPORTED | DDR3-SDRAM |
| MAX MEMORY SUPPORTED | 32GB |
| PCI-E VERSION SUPPORTED | 3.0 |