Silverstone SST-EX850R-PM power supply unit 850 W 20-pin ATX SFX Black by Silverstone
Silverstone SST-EX850R-PM power supply unit 850 W 20-pin ATX SFX Black Image
2 IN STOCK
Ships in 11 days
Key Features
  • Equipped with Gen5 12VHPWR PCIe connector, meeting Intel SFX 12V V4.0 specification standard
  • Cybenetics Platinum efficiency certification
  • 24/7 continuous power output with 50℃operating temperature
  • Ultra-silent 92mm FDB fan with fan intelligent deactivates and delayed shut off function
  • Flexible flat cables have much greater flexibility to allow for tighter folding
  • Fully Modular design
  • All Japanese electrolytic capacitors
See full specifications
See product description
Details
Powerful single +12V rail design, ideal for future high-end component upgrades and overclocking
Ultra-silent 92mm Fluid Dynamic Bearing (FDB) fan with fan intelligent stop and delayed shut off function
Fully modular cabling design with flexible flat array cables
Advanced protections for safety and security
- Over current protection
- Over power protection
- Over voltage protection
- Short circuit protection
- Under voltage protection
- Over temperature protection
Specifications
POWER PROVIDED 850 W
FORM FACTOR SFX
INPUT VOLTAGE 180 - 264 V
INPUT FREQUENCY 47 - 63 Hz
MOTHERBOARD CONNECTOR 20-pin ATX
CPU POWER CONNECTOR Yes
SATA POWER CONNECTOR 8
PERIPHERAL (MOLEX) POWER CONNECTOR 3
PCI EXPRESS CONNECTOR 16
FANS 1 fan(s)
FAN DIAMETER 13.5 cm
DIMENSIONS 125 mm
MODULAR Fully-Modular
COLOR Black
COOLING TYPE Active
ENERGY EFFCIENCY 91%