Xilence Gaming Gold Series XP650R12 power supply unit 650 W 20+4 pin ATX ATX Black by Xilence
Xilence Gaming Gold Series XP650R12 power supply unit 650 W 20+4 pin ATX ATX Black Image
5 IN STOCK
Ships in 6 days
Key Features
  • Whisper-quiet cooling: Large 120mm fan*
  • Excellent airflow design for improved heat dissipation
  • With the following safety equipment:
  • OVP (overvoltage protection)
  • UVP (Undervoltage Protection)
  • SCP (short circuit protection)
  • OLP (overload protection)
  • OTP (over temperature protection)
  • OCP (overcurrent protection)
  • Low standby power consumption
  • High energy
See full specifications
See product description
Details
The Gaming GOLD Series is a PC power supply series with a fixed cable harness, as well as a 750W ARGB variant. The noble design with its black powder coating, the 120mm silent, black or transparent fan and the fan grille emphasizes the valuable character of this series.
Specifications
POWER PROVIDED 650 W
FORM FACTOR ATX
INPUT VOLTAGE 200 - 240 V
INPUT FREQUENCY 50 - 60 Hz
MOTHERBOARD CONNECTOR 20+4 pin ATX
CPU POWER CONNECTOR Yes
SATA POWER CONNECTOR 6
PCI EXPRESS CONNECTOR 3
FAN DIAMETER 12 cm
DIMENSIONS 195 mm