16GB Crucial DDR5 4800MHz CL40 SO-DIMM Laptop Dual Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast DDR5 5600MHz CL36 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group DDR5 7200MHz Dual Channel Memory Kit (2 x 16GB) - Black
| IN STOCK |
32GB Kingston ValueRAM 5600MHz CL46 DDR5 Memory Module
| IN STOCK |
64GB Corsair Vengeance DDR5 5200MHz CL40 Dual Channel Kit (2x 32GB)
| IN STOCK |
32GB Corsair Vengeance DDR5 5200MHz CL40 Dual Channel Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
64GB Corsair Dominator DDR5 5600MHz CL40 Dual Channel Kit (2x32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 7200MHz CL34 1.40V Dual Channel Kit 2x 16GB Silver
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 7600MHz CL36 1.40V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 6800MHz CL34 1.40V Dual Channel Kit 2x 16GB Silver
| IN STOCK |
32GB Crucial DDR5 4800MHz PC5-38400 CL40 Dual Channel Kit 2x16GB
| IN STOCK |
32GB Corsair Dominator Platinum RGB DDR5 6400MHz CL32 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM 5600MHz CL46 DDR5 Memory Module
| IN STOCK |
32GB Corsair Dominator DDR5 5200MHz CL40 Dual Memory Kit (2 x 16GB) - Black
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR5 Ripjaws S5 6000MHz CL28 Dual Channel Kit 2x 32GB Black
| IN STOCK |
The Zeta R5 series memory kits are overclocked performance DDR5 R-DIMM memory designed for use in compatible workstation systems. Featuring Intel XMP 3.0 and ECC support, the Zeta R5 series is the ultimate overclocked performance memory solution for high-end workstation platforms, where every second counts.
Unlocking the Overclock Performance of DDR5 R-DIMM
Through long-term development and cooperation with industry partners, G.SKILL is bringing overclocked performance to DDR5 R-DIMM memory. With Intel XMP 3.0 support to enable easy memory overclock, the Zeta R5 series unlocks overclocked bandwidth performance for the ultimate high-end workstation build.
Built and Tested for Quality and Stability
Dedicated to making the best overclocked performance memory kits, the G.SKILL Zeta R5 series are built with hand-screened memory ICs and hand-tested to ensure the finest quality and stability. Whether used for content creation, graphic rendering, or other memory intensive tasks, the Zeta R5 series DDR5 R-DIMM enables a smooth workflow experience.
On-Die ECC & Side-Band ECC Support
Each Zeta R5 series DDR5 R-DIMM memory module supports on-die ECC and side-band ECC to detect and correct data errors, improving data accuracy and reliability.
Dedicated Temperature Sensors
Zeta R5 series DDR5 R-DIMM memory kits include built-in thermal sensors on each memory module to enable temperature monitoring.
Registering Clock Driver (RCD)
Zeta R5 series DDR5 R-DIMM memory modules are equipped with an RCD (registering clock driver) to improve clock and command signals at high memory speeds.
XMP 3.0 Support
Just set and go. Programmed with the latest Intel XMP 3.0 profiles, the only thing between you and overclocked performance is a simple BIOS setting.
| CAPACITY | 192GB |
| SPEED | 6400MHz |
| SINGLE / DUAL / QUAD KIT | Quad Channel Kit |
| CAS LATENCY | CL32 |
| TIMINGS | 32-39-39-102 |
| VOLTAGE | 1.40V |
| ERROR CHECKING | ECC |
| REGISTERED | Registered |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR5 R-DIMM |
| INTEL XMP | XMP 3.0 |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |