Chieftec Value APB-600B8 power supply unit 600 W 20+4 pin ATX ATX Steel by Chieftec
Chieftec Value APB-600B8 power supply unit 600 W 20+4 pin ATX ATX Steel Image
33 IN STOCK
Ships in 7 days
Key Features
  • 600 W 200 - 240 V 47 - 63 Hz
  • Motherboard power connector: 20+4 pin ATX
  • PC ATX 80 PLUS
  • Active 12 cm
  • Steel
See full specifications
See product description
Details
The new VALUE SERIES offers both quality and 80 PLUS 230V EU efficiency at a highly competitive pricing. Equipped with a vast amount of required connectors, long native cables and a silent running fan with installed thermal board, the PSU runs quietly on full load and provides REAL POWER, thereby providing all security features. Certified by CE, CB, EAC, TÜV and amongst many others, it’s the VALUE choice!
Specifications
POWER PROVIDED 600 W
FORM FACTOR ATX
INPUT VOLTAGE 200 - 240 V
INPUT FREQUENCY 47 - 63 Hz
MOTHERBOARD CONNECTOR 20+4 pin ATX
SATA POWER CONNECTOR 4
PERIPHERAL (MOLEX) POWER CONNECTOR 2
PCI EXPRESS CONNECTOR 2
FANS 1 fan(s)
FAN DIAMETER 12 cm
DIMENSIONS 150 mm