| OUT OF STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 6400MHz CL32 1.40V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
64GB Corsair Dominator DDR5 5200MHz CL40 Dual Memory Kit (2 x 32GB) - White
| IN STOCK |
16GB Kingston Fury Beast DDR5 5200MHz CL40 Single Memory Module Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 6800MHz CL34 1.40V Dual Channel Kit 2x 16GB Silver
| IN STOCK |
64GB Corsair Vengeance DDR5 6200MHz CL32 Quad Memory Kit (4x16GB) - Black
| IN STOCK |
32GB Corsair Dominator Platinum RGB DDR5 6400MHz CL32 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast RGB 5200MHz DDR5 CL40 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Corsair Dominator Platinum RGB DDR5 5200MHz CL40 Dual Channel Kit (2x 16GB) - White
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 5600MHz CL36 1.20V Dual Channel Kit 2x 16GB Silver
| IN STOCK |
32GB Team Group DELTA RGB DDR5 6400MHz CL40 Dual Channel Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 5600MHz CL36 1.20V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
32GB Team Group Delta RGB DDR5 6000MHz Dual Memory Kit (2 x 16GB) - Black
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Beast DDR5 5600MHz CL40 Dual Channel Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 5600MHz CL40 1.20V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
48GB Corsair Vengeance DDR5 RGB 5600MHz CL40 Dual Channel Kit (2x 24GB)
| IN STOCK |
The Silicon Power DDR5 UDIMM memory module offers advancements in speed, performance, and efficiency, optimized for intensive tasks like gaming, design, and data processing. Compared to DDR4, DDR5 delivers higher frequencies and increased bandwidth, supporting faster data transfer and multitasking. The module integrates power management ICs, which enhance power efficiency and stability. Enhanced error-correcting code (ECC) improves data accuracy. Available in various capacities, it aims to meet diverse demands in high-performance computing.
Single 16GB DDR5 desktop memory module from Silicon Power. 5600MHz operating speed, 1.1V voltage and CAS latency of CL46. Ideal for mainstream and gaming systems alike.
| CAPACITY | 16GB |
| SPEED | 5600MHz |
| DDR5 STANDARD | DDR5-5600 |
| SINGLE / DUAL / QUAD KIT | Single memory module |
| CAS LATENCY | CL46 |
| VOLTAGE | 1.1V |
| ERROR CHECKING | On-Die Error Correction Code (ECC) |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR5 UDIMM |
| MEMORY LAYOUT | Single-sided DDR5 memory |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |