Enermax EGN1200P power supply unit 1200 W 20+4 pin ATX ATX Black by Enermax
Enermax EGN1200P power supply unit 1200 W 20+4 pin ATX ATX Black Image
15 IN STOCK
Ships in 6 days
Key Features
  • Red Dot Design Award 2024 Winner
  • Integrated with Both Intel ATX 3.1 and ATX12VO Standards
  • Fully Modular 80 PLUS® Platinum Certified
  • PCIe 5.1 with 600W 12V-2x6 Cable
  • Up to 235% Power Excursion
  • Industrial-Grade 100% Japanese Capacitors
  • Invest in Longevity with Dust-Free Rotation Tech. & D.F. Switch
  • Optimal Semi-Fanless Tech. with 60% Zero-RPM
See full specifications
See product description
Details
WORLD'S FIRST* DUAL-STANDARD POWER SUPPLY
*Based on Intel psuselector-20240301
To meet evolving needs from the present to the future, the PlatiGemini is packed with ENERMAX's cutting-edge technology, seamlessly integrating Intel ATX 3.1 and ATX12VO standards that painlessly switch between different specifications with motherboards compliant. It also boasts a native 600W 12V-2x6 cable, tailored to meet the evolving demands of high-end graphics cards both now and in the future.
SOLUTION FOR HIGH-END DESKTOP
- Intel ATX12VO (12V Only) Desktop Power Supply Design Guide
The primary feature of the ATX12VO standard is the elimination of the 3.3V and 5V rails present in traditional ATX power supplies. The PlatiGemini represents a shift towards more efficient power delivery mechanisms in high-end desktops, achieving higher overall efficiency levels with unparalleled quality and technology.
THE EVOLUTION OF THE POWER SUPPLY TECHNOLOGY
CONVERT 12VO POWER DIRECTLY
When using the 10-pin power connector, the power delivery is consolidated into a single 12V rail directly without any additional adaptor, which minimizes power loss and potential damage risks to your system.
EXCEPTIONAL ADAPTABILITY WITH 600W 12V-2X6 CABLE
Compliants with both Intel ATX 3.1 and ATX12VO specifications, the PlatiGemini is equipped with a native 600W 12V-2x6 cable to unleash the best performance of your high-end graphic cards while ensuring seamless compatibility with modern hardware configurations.
ECO-CONSCIOUS WITH ENERGY-SAVING APPLIANCES
SUSTAINABILITY AT ITS CORE
80 PLUS® PLATINUM EFFICIENCY
TOP-TIER PERFORMANCE
DUST-FREE ROTATION (D.F.R.) TECHNOLOGY
2 WAYS TO ACTIVATE D.F.R. FUNCTION
POWER ON
D.F. (DUST-FREE) SWITCH
√ Power Supply under 60% Load & Under-Temperature (=Fan is not spinning)
√ Power Supply over 60% Load or Over-Temperature (=Fan is spinning)
OPTIMAL SEMI-FANLESS CONTROL TECHNOLOGY
PREMIUM MESH-SLEEVED CABLES
HEAVY-DUTY INDUSTRIAL-GRADE PROTECTIONS
- Over Current Protection
- Over Voltage Protection
- Under Voltage Protection
- Over Power Protection
- Over Temperature Protection
- Short Circuit Protection
CABLE AND POWER AS YOU NEED
Only connect the cable you need with a fully modular design.
Specifications
POWER PROVIDED 1200 W
FORM FACTOR ATX
INPUT VOLTAGE 100 - 240 V
INPUT FREQUENCY 50/60 Hz
MOTHERBOARD CONNECTOR 20+4 pin ATX
CPU POWER CONNECTOR Yes
SATA POWER CONNECTOR 8
PERIPHERAL (MOLEX) POWER CONNECTOR 4
PCI EXPRESS CONNECTOR 3
FANS 1 fan(s)
FAN DIAMETER 13.5 cm
DIMENSIONS 150 mm
MODULAR Fully-Modular
CABLES INCLUDED AC
COLOR Black
COOLING TYPE Active
ENERGY EFFCIENCY 92%