Seasonic FOCUS-SPX-750 power supply unit 750 W 20+4 pin ATX CFX Black by Seasonic
Seasonic FOCUS-SPX-750 power supply unit 750 W 20+4 pin ATX CFX Black Image
10 IN STOCK
Ships in 6 days
Key Features
  • SFX 12 V / ATX 12 V
  • Fully Modular
  • 80 PLUS Platinum Certified
See full specifications
See product description
Details
The new line of Seasonic's FOCUS SPX is versatile in its application and powerful with a small footprint. It is a standard SFX unit, measuring at 125 mm (L) x 100 mm (W) x 63.5 mm (H). The FOCUS SPX (2021) is shipped with an SFX to ATX adapter bracket in the box, which allows the power supply to be mounted not only in the SFX form factor chassis, but also a standard ATX chassis should the user prefers to reserve more space for airflow inside the PC case. The Seasonic hybrid fan control is always enabled to optimize the cooling according to necessity.
80 PLUS PLATINUM
STANDARD SFX SIZE
The 2021 version of the FOCUS SPX measures at 125 and 100 mm in length and width. This super-compact size allows it to fit into various sized computer cases.
SMART AND SILENT FAN CONTROL
FLUID DYNAMIC FAN BEARING
HOW IT WORKS
Specifications
POWER PROVIDED 750 W
FORM FACTOR CFX
INPUT VOLTAGE 100 - 240 V
INPUT FREQUENCY 50 - 60 Hz
MOTHERBOARD CONNECTOR 20+4 pin ATX
SATA POWER CONNECTOR 6
PERIPHERAL (MOLEX) POWER CONNECTOR 3
PCI EXPRESS CONNECTOR 4
FANS 1 fan(s)
FAN DIAMETER 9.2 cm
POWER PROTECTION FEATURES Over current, Over voltage, Short circuit
DIMENSIONS 125 mm