Axagon BUCM-CM20AB USB cable 2 m USB 2.0 USB C Black by Axagon
Axagon BUCM-CM20AB USB cable 2 m USB 2.0 USB C Black Image
50 IN STOCK
Ships in 11 days
Key Features
  • DATA SYNC & FAST CHARGING - simultaneous data transfer and mobile device battery charging
  • USB 2.0 compatible with USB 1.1
  • Supports 480 / 12 / 1.5 Mb/s (High / Full / Low speed) transmission rates
  • Support for high-speed charging by current up to 3A
  • Supported charging technologies: Power Delivery 2.0/3.0 - 60W (20V/3A), Qualcomm Quick Charge 2.0 / 3.0 / 4+, Samsung Adaptive Fast Charging, Huawei Fast Charge Protocol, SMART Charging and others
  • Cable includes power wires 22AWG, data wires 30AWG
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
Premium connection USB-C USB-C Data and Charging AXAGON BUCM-CM20AB HQ USB 2.0 cable with USB-C male connectors at both ends. The cable is designed to data synchronization and charging phones, tablets and other mobile devices. It supports up to 480 Mb/s data transfer and charging with current up to 3A. The cable is compatible with charging technologies Power Delivery 60W, Quick Charge, Samsung AFC, Huawei FCP, SMART and others.
Power cables 22AWG (lower number = larger cross-section and lower wire resistance) guarantee fast charging of phones and other mobile devices. Cable also supports notebook charging using Power Delivery 60W technology. Data wires 30AWG together with high-quality shielding, ensure reliable data transmission. Double shielding protects transmitted signals from adverse interference.