ASUS TUF-GAMING-750B power supply unit 750 W 20+4 pin ATX ATX Black by ASUS
ASUS TUF-GAMING-750B power supply unit 750 W 20+4 pin ATX ATX Black Image
50 IN STOCK
Ships in 11 days
Key Features
  • Capacitors and chokes pass demanding tests to achieve Military-grade Certification
  • Dual ball fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs
  • A protective PCB coating protects against moisture, dust, and extreme temperatures
  • 0dB technology lets you enjoy light gaming in relative silence
  • Sleeved cables leave your rig looking tactically clean
  • 80cm 8-pin CPU connector (EPS 12V)
See full specifications
See product description
Details
Built For The Long Haul
Military−grade Certification
Top marks
Dual Ball Fan Bearings
2x longer lifespan
Exemplary cooling is provided by a 135mm fan spinning on a dual ball bearing setup that will last up to twice as long as a sleeve bearing design.
Protective PCB Coating
All wrapped up
80 Plus Bronze Certification
Brains and Bronze
The high-quality components used in TUF Gaming power supplies ensure efficient and reliable operation worthy of an 80 PLUS Bronze Certification. The efficiency also leads to low temperatures within the PSU, facilitating an even quieter acoustic profile for the 135mm Axial-tech fan.
Axial−tech Fan Design
Better, faster, stronger
Originally developed for top-end ROG graphics cards, Axial-tech fan design features a smaller fan hub that facilitates longer blades and a barrier ring that increases downward air pressure. For TUF Gaming series PSUs, we've scaled that design to 135mm so it keeps things cool at low RPMs while producing less noise.
0dB Technology
Quiet intelligence
An onboard controller brings the 135mm fan to a standstill when thermal design power (TDP) is below 30%, letting you enjoy light gaming in relative silence. Above 30% TDP, the fans automatically start up again.
6−year Warranty
Entrenched performance
Sleeved Cables
Slim-fit
Cables swathed in black sleeving leave your rig looking tactically clean.
Specifications
POWER PROVIDED 750 W
FORM FACTOR ATX
INPUT VOLTAGE 100 - 240 V
MOTHERBOARD CONNECTOR 20+4 pin ATX
SATA POWER CONNECTOR 5
PERIPHERAL (MOLEX) POWER CONNECTOR 4
DIMENSIONS 150 mm