Seasonic PRIME-TX-1300 power supply unit 1300 W 20+4 pin ATX ATX Black by Seasonic
Seasonic PRIME-TX-1300 power supply unit 1300 W 20+4 pin ATX ATX Black Image
4 IN STOCK
Ships in 9 days
Key Features
  • ATX 12 V
  • Fully Modular
  • 80 PLUS Platinum Certified
See full specifications
See product description
Details
80 PLUS PLATINUM
MICRO TOLERANCE LOAD REGULATION
PREMIUM HYBRID FAN CONTROL
FLUID DYNAMIC FAN BEARING
HOW IT WORKS
CABLE-FREE CONNECTION DESIGN
Specifications
POWER PROVIDED 1300 W
FORM FACTOR ATX
INPUT VOLTAGE 100 - 240 V
INPUT FREQUENCY 50 - 60 Hz
MOTHERBOARD CONNECTOR 20+4 pin ATX
CPU POWER CONNECTOR Yes
SATA POWER CONNECTOR 14
PERIPHERAL (MOLEX) POWER CONNECTOR 5
FANS 1 fan(s)
FAN DIAMETER 13.5 cm
POWER PROTECTION FEATURES Over current, Over voltage, Short circuit
DIMENSIONS 150 mm