240GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/510MB/sec)
| IN STOCK |

| IN STOCK |

| IN STOCK |

| IN STOCK |
2TB Samsung 870 EVO 2.5" SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB PNY CS900 2.5-Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
500GB Transcend SSD225S SATA 6Gb/s 2.5-inch SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
1TB Gigabyte 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
240GB Crucial BX500 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |

| IN STOCK |
2TB OWC Mercury Extreme Pro 6G 2.5-inch SATA 3 SSD 7mm
| IN STOCK |
500GB Crucial 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
Improve your computer’s performance
Improve your existing system’s performance with the Lexar® NS100 2.5” SATA III (6Gb/s) solid-state drive (SSD). This easy upgrade gives you faster boot-ups, application load times, and data transfers turning your old computer from dinosaur to dynamo with read speeds of up to 550MB/s. It is also cooler, quieter, and uses less battery life than a traditional hard disk drive.
Give your laptop or PC computer a boost
With the NS100 SSD you can save time and money by upgrading your laptop or PC. With improved performance and read speeds of up to 550MB/s, it will make boot-ups, data transfers and application load times a breeze.
Performance problems are behind you
The NS100 SSD gets rid of your computers performance anxiety from having an old traditional hard drive and allows it to take center stage with more speed and storage space than ever had before.
Built to last
Unlike traditional hard disk drives, the NS100 SSD has no moving parts, so it’s more durable and less likely to fail. Add to that, it’s shock and vibration resistant and you’ve got one robust and reliable SSD to safely store and render your large-sized data, photos, and 4K videos.
Rigorously tested
All Lexar product designs undergo extensive testing in the Lexar Quality Labs, facilities with more than 1,100 digital devices, to ensure performance, quality, compatibility, and reliability.
| CAPACITY | 256GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III 6Gb/s |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DEVICE TYPE | SSD |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 550MB/s |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating temperature (T-T): 0 - 70 °C Storage temperature (T-T): -40 - 85 °C |
| DIMENSIONS | Width: 100.2 Depth: 69.8 Height: 7 |
| WEIGHT | 34 g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |