Seasonic ATX3-PRIME-PX-1600 power supply unit 1600 W 20+4 pin ATX ATX Black by Seasonic
Seasonic ATX3-PRIME-PX-1600 power supply unit 1600 W 20+4 pin ATX ATX Black Image
1 IN STOCK
Ships in 6 days
Key Features
  • 1600 W 100 - 240 V 50/60 Hz
  • Motherboard power connector: 20+4 pin ATX
  • PC ATX 80 PLUS Platinum
  • Active 13.5 cm
  • Black
See full specifications
See product description
Details
The Seasonic PRIME PX 3.0 Series is built on top of all the great features of PRIME PX platform with added ATX 3.0 and PCIe 5.0 compatibility. Currently the 1600 W is equipped with native 12VHPWR connectors and Digital Fan Control, and 105°C-rated Japanese electrolytic capacitors guarantee unwavering power delivery and long-term durability. All these qualities make this power supply perfect to welcome the newest high power graphic cards and processors on the market.
80 PLUS® Platinum
ATX 3.0 and 16-Pin PCIe Gen 5 Cable (12VHPWR)
Micro Tolerance Load Regulation
Digital Hybrid Fan control
Fluid Dynamic Fan Bearing
How it works
Cable-free Connection Design
Specifications
POWER PROVIDED 1600 W
FORM FACTOR ATX
INPUT VOLTAGE 100 - 240 V
INPUT FREQUENCY 50/60 Hz
MOTHERBOARD CONNECTOR 20+4 pin ATX
CPU POWER CONNECTOR 1
PERIPHERAL (MOLEX) POWER CONNECTOR 3
FANS 1 fan(s)
FAN DIAMETER 13.5 cm
POWER PROTECTION FEATURES Over current, Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage
DIMENSIONS 150 mm