LC-Power LC600H-12 V2.31 power supply unit 600 W 20+4 pin ATX ATX Black by LC-Power
LC-Power LC600H-12 V2.31 power supply unit 600 W 20+4 pin ATX ATX Black Image
11 IN STOCK
Ships in 6 days
Key Features
  • 600 W
  • Motherboard power connector: 20+4 pin ATX
  • PC ATX
  • Active 12 cm
  • Black
See full specifications
See product description
Details
The OFFICE SERIES by LC-POWER offers a good price-performance ratio: thanks to its 120mm fan, the LC600H-12 V2.31 lets you experience a stress-free and silent work in your office as well as at home. Despite the low sound level, the power supply offers a good cooling capacity for your system thanks to its honey-comb styled ventilation grille on its back. The power supply features all relevant connectors of the office sector.
600W max. / peak
120mm fan
1x PCI-Express 6 pin & 1x PCI-Express 6+2 pin
Specifications
POWER PROVIDED 600 W
FORM FACTOR ATX
MOTHERBOARD CONNECTOR 20+4 pin ATX
CPU POWER CONNECTOR Yes
SATA POWER CONNECTOR 6
PCI EXPRESS CONNECTOR 1
FANS 1 fan(s)
FAN DIAMETER 12 cm
POWER PROTECTION FEATURES Over power, Over voltage, Short circuit, Under current
DIMENSIONS 150 mm
COLOR Black
COOLING TYPE Active
User Reviews
  • 1 review
Richie Zheng
good value
December 26th 2024 Verified user
good value
Review of LC-Power LC600H-12 V2.31 power supply unit 600 W 20+4 pin ATX ATX Black