LC-Power LC6460GP4 V2.4 power supply unit 460 W 20+4 pin ATX ATX Black by LC-Power
LC-Power LC6460GP4 V2.4 power supply unit 460 W 20+4 pin ATX ATX Black Image
8 IN STOCK
Ships in 6 days
Key Features
  • 460W
  • Free-Plug - modular cable management
  • 80 PLUS® GOLD 230V EU certified
  • Efficiency > 92%
  • Standby consumption: < 0,5W
  • 140mm fan
  • 2x PCI-Express 6+2 pin
See full specifications
See product description
Details
460W
Efficiency > 92%
Standby consumption: < 0,5W
140mm fan
2x PCI-Express 6+2 pin
Specifications
POWER PROVIDED 460 W
FORM FACTOR ATX
INPUT VOLTAGE 110 - 220 V
INPUT FREQUENCY 47 - 63 Hz
MOTHERBOARD CONNECTOR 20+4 pin ATX
CPU POWER CONNECTOR Yes
SATA POWER CONNECTOR 6
PCI EXPRESS CONNECTOR 2
FANS 1 fan(s)
FAN DIAMETER 14 cm
DIMENSIONS 150 mm
COLOR Black
COOLING TYPE Active
ENERGY EFFCIENCY 92%