Samsung Odyssey LS49CG954SUXEN LED display 124.5 cm (49") 5120 x 1440 pixels 5K Ultra HD OLED Silver by Samsung
Samsung Odyssey LS49CG954SUXEN LED display 124.5 cm (49
30 IN STOCK
Ships in 7 days
Key Features
  • Screen: 5120x1440 Resolution, 1800R Curve, OLED
  • Technology: 240Hz Refresh Rate, 0.03ms Response time, Gaming Hub
  • Connections: HDMI 2.1, DP, USB-C, Speakers
  • Perfect for: Serious Gaming & Streaming
See full specifications
See product description
Details
A new era of OLED gaming
Discover the real difference. Samsung OLED
OLED & Neo Quantum Processor Pro
Specifications
SCREEN SIZE 124.5 cm (49")
RESOLUTION 5120 x 1440 pixels
WIDESCREEN UltraWide
DISPLAY TYPE OLED
REFRESH RATE 240 Hz
VIEWING ANGLE 178°
DISPLAY COLORS 1 billion colours
BRIGHTNESS 250 cd/m²
CONTRAST RATIO Curved
RESPONSE TIME 0.03 ms
ASPECT RATIO 32:9
INPUT CONNECTORS No
BUILT-IN SPEAKERS Yes
AC INPUT VOLTAGE 100 - 240 V
AC INPUT FREQUENCY 50/60 Hz
COLOR Silver
DIMENSIONS 1194.7 mm
PACKAGE CONTENTS HDMI, USB
BACKLIGHT TYPE OLED
WALL MOUNTABLE Yes
AMD FREESYNC Yes
User Reviews
  • 1 review
Anonymous
Expensive but great monitor
September 13th 2025 Verified user
I got this about a year ago and it was one of the best - and quite expensive - purchases I've made.
Other than this when it comes to watching movies the image quality is great but you're not going to be able to use that 32:9 aspect ratio, movies will default to 16:9 which is half the screen being used and a much smaller image as the monitor at 16:9 is basically a 24" monitor when not stretched out. As it's OLED the parts not being used are completely black(I think the pixels are actually turned off) so it's not too distracting but you will be viewing a 16:9 movie on a 32:9 monitor as that's how it was filmed. You can stretch it but it won't look great.
Review of Samsung Odyssey LS49CG954SUXEN LED display 124.5 cm (49") 5120 x 1440 pixels 5K Ultra HD OLED Silver