500GB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Transcend JetDrive 850 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade for Mac
| IN STOCK |
1TB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 3 Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
2TB Axiom 3.5 Inch Serial ATA Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
1TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
8TB Samsung 2.5-inch Serial ATA V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
8TB Samsung 870 QVO 2.5-inch Serial ATA III V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
| CAPACITY | 16GB |
| INTERFACE TYPE | ExpressCard/34 interface Also connects as USB2.0 drive using the cable supplied |
| DEVICE TYPE | ExpressCard SSD |
| DATA TRANSFER RATES | According to ExpressCard/34 specifications |
| FLASH STORAGE DETAILS | SSD Solid State Disk |
| SPECIAL FEATURES | Also works as USB Flash Drive at USB2.0 transfer speeds, low power consumption |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows® 2000, ME, Vista™ Mac OS® 10.4 or later Linux™ Kernel 2.4 or later |
| DIMENSIONS | 75mm x 34mm x 5mm |
| WEIGHT | 20g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime warranty |