G.Skill Ripjaws V F4-3600C16D-32GVKC memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR4 3600 MHz by G.Skill
G.Skill Ripjaws V F4-3600C16D-32GVKC memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR4 3600 MHz Image
17 IN STOCK
Ships in 7 days
Key Features
  • PC/Server 32 GB DDR4 3600 MHz Dual-channel
  • 2 x 16 GB
  • CAS latency: 16
  • 1.35 V
  • Intel Extreme Memory Profile (XMP) 2.0
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
Feel the Rush of Ripjaws V
Blazing Fast Transfer Speed
Rigorously Tested for Compatibility and Reliability
Color It Up
42mm Module Height
Continuing the tradition of aftermarket CPU cooler compatibility, Ripjaws V is designed with a 42mm module height suitable for most oversized CPU heatsinks.
Up to 128GB Ultra High Capacity
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
XMP 2.0 Support
Specifications
CAPACITY 32GB
MEMORY TYPE DDR4
MEMORY SPEED 3600 MHz
SINGLE/DUAL/TRIPLE Dual channel kit
CAS LATENCY 16
VOLTAGE 1.35 V