| 100+ IN STOCK |
|
Ships in 8 days Shipping to United Kingdom only £ 5.99! |
2TB Western Digital WD Green 2.5-inch SATA III SLC Internal SSD
| IN STOCK |
8TB Samsung 2.5-inch Serial ATA V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
8TB Samsung 870 QVO 2.5-inch Serial ATA III V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Axiom 3.5 Inch Serial ATA Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 725 for MacBook Pro (Retina) 15-inch Mid 2012 to Early 2013
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
The m.2 SSD SATA III Top is ideal to upgrade your computer or notebook. Thanks to SATA III with 6 Gbps, computers or netbooks can be started in less than 20 seconds. Access times and working processes are extremely shortened due to the outstanding transfer rates. Whether in everyday use or gaming, the m.2 SSD improves the speed and efficiency of your devices.
| CAPACITY | 512 GB |
| INTERFACE TYPE | Serial ATA III |
| FORM FACTOR | M.2 |
| DATA TRANSFER RATES | 6 Gbit/s |
| RANDOM READ (4K) IOPS | 520 MB/s |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | 500 MB/s |
| MTBF | 2000000 h |
| TRIM SUPPORT | Yes |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | Yes |
| SPECIAL FEATURES | Yes |
| DIMENSIONS | 80 mm |
| WEIGHT | 50 g |